Nemanjina ulica


Na mapach: 44°48′18″N 20°27′41″E/44,805000 20,461389

Nemanjina ulica w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dworzec Główny od strony Nemanjina ulica Zbombardowana MON przy Nemanjina ulica Budynek rządu Serbii Budynek Banku Narodowego przy Nemanjina ulica

Nemanjina ulica (serb. cyrylicą: Немањина улица) - ważna arteria komunikacyjna w centrum Belgradu w Serbii, w dzielnicy Savski venac. Po zakończeniu budowy dworca kolejowego w 1884 roku, ulica ta stała się jednym z głównych szlaków komunikacyjnych miasta. Nazwa ulicy, nadana w 1896 roku, pochodzi od serbskiego władcy z XII wieku, Stefana Nemanji.

Położenie i architektura | edytuj kod

Nemanjina ulica znajduje się w jednym z najważniejszych miejsc Belgradu. Krzyżuje się z ulicą Kneza Miloša. Nemanjina ulica to czteropasmowa arteria łącząca dworzec kolejowy z placem Slavija, jednym z głównych placów Belgradu. Znajduje się tu wiele z ważnych budynków administracji państwowej, m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej, które został zbombardowane w 1999 roku, podczas nalotów NATO w czasie interwencji w Jugosławii, a także nowy budynek Narodowego Banku Serbii. Budynek rządu Serbii przed którym serbski premier Zoran Đinđić został zamordowany 12 marca 2003 znajduje się również przy tej ulicy.

Przebudowa | edytuj kod

Zimą 2005 roku, rozpoczęła się przebudowa ulicy. Było to jedno z najważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych miasta. Mimo znacznego skomplikowania technicznego i trudnych warunków kompleksowa modernizacja ulicy została zakończona już wiosną 2006 roku.

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Nemanjina ulica" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy