Orkiestra Kameralna Wratislavia


Orkiestra Kameralna Wratislavia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Orkiestra Kameralna Wratislavia w dniu koncertu inaugurującego działalność, 1996 Orkiestra Kameralna Wratislavia, 1998 Orkiestra Kameralna Wratislavia, 2010

Orkiestra Kameralna Wratislavia – polska orkiestra smyczkowa założona w 1996[1] roku przez Jana Staniendę, który do dziś pełni funkcję Dyrektora Artystycznego zespołu. Orkiestra wykonuje muzykę od barokowej po współczesną i występuje w klasycznym składzie orkiestry mozartowskiej, powiększając zespół w zależności od repertuaru.

Spis treści

Ważniejsze koncerty | edytuj kod

Muzycy tworzący Wratislavię występowali m.in. z Yehudi Menuhinem, Grzegorzem Nowakiem, Krystianem Zimermanem, Jamesem Galwayem, Pawłem Przytockim, Sharon Kam. Stanowili oni trzon grupy smyczkowej orkiestry Sinfonia Helvetica, koncertującej w Szwajcarii i we Włoszech oraz zespołu Menuhin Festival Orchestra, z którym odbyli tournée po Japonii (Suntory Hall w Tokio, Salamanca Hall w Gifu oraz The Symphony Hall w Osace) i Niemczech (Beethovenhalle w Bonn i Philharmonie GasteigMonachium). Koncertowali także w Waterfront Hall w Belfaście, Symphony Hall w Birmingham czy w Filharmonii Berlińskiej. Współtworzyli także oprawę muzyczną Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.

Pierwszy koncert Orkiestry odbył się w ramach festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne Muzyka Dawna – Muzyka Nowa 1996. A później nastąpiło całe pasmo koncertów w Polsce i na świecie, jak choćby: Warszawa (Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski), Łańcut (Muzyczny Festiwal), Wrocław (festiwale Wratislavia Cantans i Musica Polonica Nova), Niemcy (Berlin, Monachium), Petersburg i Syberia (Sezon Kultury Polskiej w Rosji 2008), Chiny (Introduction to the Chopin's Year in China 2009/2010) oraz Meksyk (Międzynarodowy Festiwal Cervantino oraz Festival de Música de Morelia Miguel Bernal Jimenez 2010). Wratislavia współtworzyła także oprawę muzyczną inauguracji 46. Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu goszczącego Papieża Jana Pawła II.

Festiwal Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale | edytuj kod

 Osobny artykuł: Festiwal Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale.

Zespół stał się pomysłodawcą, a zarazem gospodarzem nowego oryginalnego wydarzenia muzycznego, jakie od 1997 roku na stałe weszło do muzycznego kalendarza Wrocławia – corocznego Festiwalu Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale[2]. Koncerty festiwalu odbywają się w zabytkowym wrocławskim Arsenale.

Nagrania | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Orkiestra Kameralna "Wratislavia" w bazie culture.pl
 2. Strona Festiwalu Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale
 3. Omówienie płyty w bazie culture.pl
 4. ZPAV – Nominowani i laureaci 2002
 5. Katarzyna Duda – dyskografia
 6. ZPAV – Nominowani i laureaci 2001
 7. a b c Katalog płyt DUX 2009 (str. 28)
 8. DUX – Gazeta Wyborcza Awards
 9. Katalog płyt Universal Music Polska
 10. Omówienie płyty w bazie culture.pl
 11. Recenzja płyty w serwisie MusicWeb International
 12. Życiorys Marcina Zdunika na stronie www Artysty
 13. ZPAV – Nominowani i laureaci 2010

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (orkiestra):
Na podstawie artykułu: "Orkiestra Kameralna Wratislavia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy