Per-Erik Larsson


Per-Erik Larsson w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Per-Erik Larsson (ur. 3 maja 1929 w Mora, zm. 31 maja 2008 tamże) − szwedzki biegacz narciarski, brązowy medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jego olimpijskim debiutem były igrzyska w Cortina d’Ampezzo w 1956 roku. Wspólnie z Lennartem Larssonem, Gunnarem Samuelssonem i Sixtenem Jernbergiem wywalczył brązowy medal w sztafecie 4 × 10 km. Na tych samych mistrzostwach zajął także siódme miejsce na dystansie 30 km techniką klasyczną, a w biegu na 15 km był dwunasty. Cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Squaw Valley w swoim jedynym starcie, w biegu na 15 km stylem klasycznym zajął 17 miejsce.

W 1954 roku wystartował na mistrzostwach świata w Falun. Wraz z Sune Larssonem, Sixtenem Jernbergiem i Arthurem Olssonem wywalczył kolejny brązowy medal w sztafecie. Zajął także ósme miejsce w biegu na 15 km stylem klasycznym. Startował także na mistrzostwach świata w Lahti w 1958 roku, gdzie razem z Sixtenem Jernbergiem, Lennartem Larssonem i Sture Grahnem zdobył kolejny medal w sztafecie, tym razem złoty. Na tych samych mistrzostwach był również ósmy w biegu na 15 km, a na dystansie 50 km zajął dziewiąte miejsce. Na kolejnych mistrzostwach już nie startował.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Lennart Larsson, Gunnar Samuelsson, Per-Erik Larsson, Sixten Jernberg
  2. Skład drużyny: Sune Larsson, Sixten Jernberg, Arthur Olsson, Per-Erik Larsson
  3. Skład drużyny: Sixten Jernberg, Lennart Larsson, Sture Grahn, Per-Erik Larsson
Na podstawie artykułu: "Per-Erik Larsson" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy