Pierre Casiraghi


Pierre Casiraghi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierre Casiraghi (Pierre Rainier Stefano Casiraghi, ur. 5 września 1987 w Monako), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Stefana Casiraghiego i Karoliny, księżnej Hanoweru; ekonomista, motorowodniak.

Pierre urodził się w Monte Carlo jako trzecie dziecko Stefana Casiraghiego i księżniczki Karoliny z Monako.

W 2008 ukończył studia na kierunku ekonomia międzynarodowa na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie.

Zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

W 2015 poślubił Beatrice Borromeo, z którą ma dwoje dzieci: Stefana Casiraghi (ur. 2017) i Franciszka Casiraghi (ur. 2018).

Nie posiada tytułów szlacheckich. Regularnie bierze udział w oficjalnych wydarzeniach, które odbywają się w Księstwie Monako.

Jest motorowodniakiem i uczestniczy w wyścigach łodzi motorowych.

Mieszka w Mediolanie.

Spis treści

Powiązania rodzinne i edukacja | edytuj kod

Pierre urodził się 5 września 1987 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[1].

Jego rodzicami są Stefano Casiraghi, pochodzący z rodziny włoskich przemysłowców branży naftowej i Karolina, księżna Hanoweru, monakijska księżniczka. Poprzez trzecie małżeństwo matki jego ojczymem jest Ernest August V, książę Hanoweru.

Jego dziadkami byli ze strony ojca Rainier III, władca Monako w latach 1949 - 2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji; natomiast ze strony ojca Giancarlo Casiraghi i Fernanda Pulici.

Ma dwoje starszego rodzeństwa, Andreę Casiraghiego i Charlotte Casiraghi, młodszą przyrodnią siostrę, księżniczkę Aleksandrę z Hanoweru oraz dwóch przybranych braci, księcia Ernesta Augusta VI z Hanoweru i księcia Krystiana z Hanoweru.

Jego rodzicami chrzestnymi są Albert II, książę Monako i Laura Casiraghi. Imiona otrzymał na cześć swojego pradziadka, Pierre’a, księcia Valentinois, dziadka, księcia Rainiera i ojca, Stefano.

W 1990 roku ojciec Pierre’a zginął w wypadku podczas wyścigów łodzi motorowych[2]. Po tym wydarzeniu wraz z całą rodziną przeprowadził się do Prowansji.

Edukacja | edytuj kod

Mówi płynnie w języku francuskim, włoskim i angielskim, pobieżnie także w niemieckim. Potrafi grać na saksofonie. W 2005 ukończył studia na uniwersytecie w Bocconi, a następnie studiował ekonomię międzynarodową w Mediolanie.

Kariera zawodowa | edytuj kod

Pierre Casiraghi regularnie bierze udział w wyścigach łodzi motorowych.

W lipcu 2016 startował w regatach we włoskiej miejscowości Malcesine, kiedy na Morzu Śródziemnym jego łódź zderzyła się z łodzią dziennikarzy i przewróciła[3]. W zdarzeniu nikt nie został ranny, a sprzęt uległ zniszczeniu. Casiraghi oskarżył dziennikarzy o nie dostosowanie się do zasad bezpieczeństwa.

W czerwcu 2009 został włączony do zarządu firmy konstrukcyjnej założonej przez jego ojca w 1984 roku. Pozycję prezesa utrzymał jednak jego wuj, Marco Casiraghi.

W maju 2013 zadebiutował jako model w sesji fotograficznej dla włoskiego domu mody Berluti[4].

W sierpniu 2019 przepłynął Ocean Atlantycki i dopłynął do Nowego Jorku w towarzystwie aktywistki Grety Thunberg na pokładzie łodzi Malizia II[5]. Wyprawa miała za zadanie promować ochronę środowiska poprzez unikanie lotów samochodem, a celem był Nowy Jork z powodu odbywającego się tam szczytu klimatycznego[6].

Osoba związana z rodziną książęcą | edytuj kod

Pierre jako osoba związana z rodziną książęcą regularnie bierze udział w ważnych dla Monako wydarzeniach, do których należą obchody Narodowego Dnia Monako, doroczny Rose Ball i Red Cross Ball, a także imprezy sportowe, głównie mecze piłkarskie i wyścig o Grand Prix Formuły 1 w Monte Carlo. Ponadto jest gościem licznych bali charytatywnych i pokazów mody.

Księżniczka Karolina zaprezentowała swojego syna po raz pierwszy 7 września 1987, dwa dni po jego narodzinach[7]. W listopadzie 1991 pierwszy raz uczestniczył w oficjalnych obchodach Narodowego Dnia Monako ze swoim dziadkiem, matką i rodzeństwem[8]. Brał udział w festiwalu cyrkowym w Monte Carlo.

W 2006 zagrał po raz pierwszy w charytatywnym meczu World Stars Football Match, zorganizowanym przez księcia Alberta na stadionie imienia księcia Ludwika II[9].

Od 30 stycznia do 13 lutego 2007 Pierre towarzyszył matce w humanitarnej wyprawie do Afryki w ramach działalności fundacji AMADE. Odwiedzili wówczas Niger, Burundi, Demokratyczną Republikę Konga i Republikę Południowej Afryki.

21 września 2013 reprezentował dwór monakijski w uroczystościach kościelnych zaślubin księcia Feliksa z Luksemburga z Claire Lademacher[10]. W Prowansji, gdzie miało miejsce wesele, towarzyszyła mu dziewczyna, Beatrice Borromeo.

6 października 2016 wraz z Robertem Calcagno, monakijskim politykiem i prezydentem Instytutu Oceanografii, pływali w Monako specjalną łodzią podwodną[11].

Zajmuje siódme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za bratanicą Indią Casiraghi, a przed synem Stefanem Casiraghi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zostanie skreślony z tej listy, jeżeli na tron wstąpi potomek księcia Alberta II.

Patronaty | edytuj kod

 • Jest wiceprezydentem Monaco Yacht Club.

Życie prywatne | edytuj kod

W lutym 2012 trafił do szpitala po tym, jak wdał się w bójkę w jednym z nocnych klubów w Nowym Jorku[12]. Świadkowie wydarzenia stwierdzili, że zaatakował właściciela lokalu, który był tam w towarzystwie między innymi polskiej modeli Anji Rubik, a przyczyną była zazdrość o dziewczynę.

Pierre Casiraghi mieszka we Włoszech, dzieląc swój czas pomiędzy Mediolan i Rzym. W latach studenckich kojarzono go z wieloma dziewczynami, między innymi Fernandą Lessą, Caroline Winberg, Olympią Scarry oraz Alice Dellal, której brat był związany z Charlotte, siostrą Pierre’a.

Od maja 2008 związany jest z Beatrice Borromeo, potomkinią włoskiej rodziny hrabiowskiej.

10 grudnia 2014 para potwierdziła, że są zaręczeni[13]. 14 kwietnia 2015 ogłoszono, że ślub odbędzie się w wakacje[14]. 25 lipca Casiraghi i Borromeo zawarli cywilny związek małżeński w ceremonii w Pałacu Książęcym w Monako[15][16][17]. W uroczystości uczestniczyło 70 gości. Książę Albert zorganizował obiad w pałacowych ogrodach, na który zaproszono około siedmiuset osób. Panna młoda wystąpiła w czterech kreacjach, w tym głównej z domu mody Valentino.

1 sierpnia na włoskiej wyspie Isola Bella, należącej do Wysp Boromejskich na Lago Maggiore, będących w posiadaniu rodziny panny młodej, miała miejsce religijna ceremonia zaślubin pary[18]. Wśród gości znaleźli się członkowie rodzin Grimaldich, Casiraghich i Borromeo, a także przedstawiciele zagranicznej arystokracji: księżna Claire z Luksemburga, księżniczka Maria Annuncjata z Lichetensteinu, Haakon, następca tronu Norwegii z żoną, księżną Mette-Marit i jej synem Mariusem Borg; zabrakło natomiast księcia Alberta, który uczestniczył w tym czasie w spotkaniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Panna młoda wystąpiła w sukni Giorgia Armaniego. Świadkami ceremonii byli Andrea Casiraghi, starszy brat pana młodego i Marta Marzotto, babka ze strony matki panny młodej.

3 listopada 2016 hiszpański magazyn Hola podał do wiadomości, że Casiraghi i Borromeo spodziewają się narodzin swojego pierwszego dziecka w styczniu 2017 r.[19]. 9 listopada doniesienia o ciąży włoskiej dziennikarki zostały potwierdzone po opublikowaniu w prasie jej zdjęć z Nowego Jorku, gdzie przebywała wraz z mężem i jego rodziną[20].

28 lutego 2017 siostra Beatrice, Matylda, poinformowała za pośrednictwem Instagrama o narodzinach chłopca w Księstwie Monako[21]. Dziecko przyszło na świat w Klinice imienia Księżnej Grace i zostało wpisane na ósme miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu, za swoim ojcem, a przed ciotką Charlotte[22][23]. 1 marca matka i teściowa Pierre’a potwierdziły w oficjalnym oświadczeniu wiadomość o narodzinach wnuka[24], a 2 marca ogłoszono jego imiona - Stefan Herkules Karol Casiraghi[25].

24 marca 2018 w czasie dorocznego Rose Ball Pierre i Beatrice potwierdzili, że spodziewają się narodzin drugiego dziecka[26][27]. Ich drugi syn, Franciszek Karol Albert Casiraghi, urodził się w Monte Carlo dnia 21 maja 2018[28]. Chłopiec zajął dziesiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za starszym bratem Stefanem.

Genealogia | edytuj kod

Przodkowie | edytuj kod

Rodzina książęca | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26] .
 2. Another Tragedy for Monaco | PEOPLE.com, www.people.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 3. Pierre Casiraghi involved in boat accident, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-23]  (ang.).
 4. Pierre Casiraghi pictured in new modelling campaign, fashion.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-23]  (ang.).
 5. Greta Thunberg: Jetzt ist ihr Segeltrip nicht mehr sauber - WELT, www.welt.de [dostęp 2019-09-17] .
 6. France-Monde | Greta Thunberg à New York : une traversée en bateau... et six billets d'avion, www.ledauphine.com [dostęp 2019-09-17]  (fr.).
 7. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/photo-dat%C3%A9e-du-07-septembre-1987-de-la-princesse-caroline-news-photo/100013346
 8. Andrea-Albert Casiraghi;Rainier III [& Family] [RF: Monaco RF];Pierre Casiraghi;Caroline [& Family] [RF: Monaco RF] Pictures | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26]  (fr.).
 9. The World stars Football Match at the Louis II Stadium in Monaco City, Monaco on May 23, 2006- Pictures | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26]  (fr.).
 10. Prince Felix and Princess Claire of Luxembourg wed in magnificent Provençal ceremony - Photo 1, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 11. Plongée en sous-marin de poche au pied du Musée Océanographique de Monaco / Actus et Photos / Musée Océanographique de Monaco / Chaines - MC Channel - Chaines vidéos de Monaco, www.monacochannel.mc [dostęp 2018-04-23]  (ang.).
 12. Daniel Bates: Monaco's Prince Pierre Casiraghi left needing hospital treatment after brawl in Manhattan nightclub (ang.). dailymail.co.uk, 2012-02-22. [dostęp 2013-04-13].
 13. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo to hold 2015 wedding, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 14. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo's wedding date confirmed, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 15. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo tie the knot, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 16. Pierre Casiraghi married his heiress in Monaco | Now To Love, www.aww.com.au [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 17. Pierre Casiraghi Marries Beatrice Borremo | PEOPLE.com, www.people.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 18. Beatrice Borromeo channels Greek goddess on wedding day, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 19. Beatrice Borromeo 'pregnant' with first child, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 20. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo Expecting First Child | The Royal Forums, www.theroyalforums.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 21. Reports: Pierre and Beatrice Welcome Baby Boy | The Royal Forums, www.theroyalforums.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 22. Confirmado: Pierre Casiraghi y Beatrice Borromeo, padres de un niño, www.hola.com [dostęp 2017-11-26]  (hiszp.).
 23. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo welcome a baby boy in Monaco, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 24. La felicidad de Carolina de Mónaco tras el nacimiento de su cuarto nieto, hijo de Pierre y Beatrice, www.hola.com [dostęp 2017-11-26]  (hiszp.).
 25. Exclusiva en HOLA.com: El hijo de Pierre Casiraghi y Beatrice Borromeo se llama Stefano, www.hola.com [dostęp 2017-11-26]  (hiszp.).
 26. Princess Caroline's daughter-in-law Beatrice Borromeo 'debuts a baby bump' | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-03-29]  (ang.).
 27. Monaco’s Pierre Casiraghi, Beatrice Borromeo Expecting Second Child | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-03-29]  (ang.).
 28. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo welcome second child!, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-05-25]  (ang.).
Linia sukcesji tronu Monako Rodzina książęca Monako – linia de Polignac
Na podstawie artykułu: "Pierre Casiraghi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy