Powiat biskupiecki


Powiat biskupiecki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat biskupiecki – powiat istniejący w latach 19591975 na terenie obecnych powiatów olsztyńskiego, bartoszyckiego i kętrzyńskiego (woj. warmińsko-mazurskie). Jego ośrodkiem administracyjnym był Biskupiec. Powiat wchodził w skład województwa olsztyńskiego.

Powiat powstał 1 stycznia 1959 kiedy to na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 15 grudnia 1958 przemianowano powiat reszelski (z siedzibą w Biskupcu już od 1862) na powiat biskupiecki. Przyczyną zmiany były dążenia do ustalania nazw powiatów od ich siedzib.

W 1972 zlikwidowano gromady i podstawową jednostką administracji polskiej stała się ponownie gmina. Na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie z 6 grudnia 1972 w powiecie biskupieckim utworzono 4 gminy: Biskupiec, Bisztynek, Jeziorany i Kolno, natomiast miasto Reszel z nowo powstałą gminą Reszel przyłączono do powiatu kętrzyńskiego.

Zmodyfikowany powiat biskupiecki (nadal z siedzibą w Biskupcu, ale już bez Reszla) funkcjonował przez kolejne niecałe trzy lata aż do reformy administracyjnej w 1975 roku, kiedy to terytorium powiatu weszło w skład nowego (mniejszego) województwa olsztyńskiego. Powiatu nie przywrócono w roku 1999, a sam Biskupiec włączono do powiatu olsztyńskiego.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Powiat biskupiecki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy