Rolls-Royce (lotnictwo)


Rolls-Royce (lotnictwo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Silnik Rolls-Royce Trent 900 na samolocie Airbus A380

Rolls-Royce plc – drugi co do wielkości producent silników lotniczych na świecie. Oprócz lotnictwa cywilnego i wojskowego, produkuje silniki do jednostek pływających, w tym do okrętów podwodnych.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1904 roku powstała spółka Rolls-Royce, stworzona przez Henry'ego Royce'a i Charlesa S. Rollsa. Pierwszy silnik lotniczy powstał na potrzeby pierwszej wojny światowej w 1914 roku. Był to silnik zwany Eagle, użyty m.in. do pierwszego przelotu z Wielkiej Brytanii do Australii. W latach 20. konstruował jednostki o oznaczeniu R. W czasie drugiej wojny światowej produkował silniki Merlin, napędzające takie samoloty jak; Supermarine Spitfire, Hawker Hurricane czy North American P-51 Mustang. W 1953 rozpoczęto produkcję elementów do silników odrzutowych, m.in. do samolotu Boeing 707. W latach sześćdziesiątych pojawił się Harrier, samolot pionowego startu, z silnikami Pegasus produkcji Rolls-Royce'a. Silnik RR RB.211 został wybrany jako jedyna jednostka napędzająca szerokokadłubowy Lockheed TriStar. Z powodu wysokich kosztów rozwojowych RB.211 firma znalazła się na skraju bankructwa, co 23 lutego 1971 doprowadziło do jej nacjonalizacji[1].

W 1973 nastąpił podział firmy na Rolls-Royce plc i Rolls-Royce Motor Cars, która zajmuje się produkcją samochodów. W 1995 firma nabyła amerykańską wytwórnię Allison Engine Company. W 1998 roku Rolls-Royce Motor Cars został sprzedany koncernowi Volkswagen, jednak prawa do nazwy zachowała firma BMW, która stała się właścicielem marki (samochodów) w 2003 roku.

Silniki | edytuj kod

Firma Rolls-Royce plc produkowała lub nadal produkuje silniki m.in. do:

inne:

Przypisy | edytuj kod

  1. Chronology of widebody airliners 1971-1975.
  2. Allison T56
  3. Rolls-Royce AE 2100

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (public limited company):
Na podstawie artykułu: "Rolls-Royce (lotnictwo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy