Serie B


Serie B w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Serie B (dosł. Seria B) – drugi poziom w hierarchii ligowych rozgrywek w piłce nożnej mężczyzn we Włoszech. Utworzona w 1929 roku i zarządzana przez Lega Nazionale Professionisti B (LNPB), a wcześniej do 1943 przez Direttorio Divisioni Superiori (DDS), w sezonie 1945/46 przez Lega Nazionale Alta Italia, od 1946 do 2010 przez Lega Nazionale Professionisti (LNP). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) w systemie mecz i rewanż. Przeznaczone są dla 20 włoskich klubów piłkarskich. Pierwsze dwa zespoły awansują do Serie A, natomiast zespoły z miejsc 3-8 uczestniczą w barażach, których zwycięzca awansuje do Serie A. Zespoły z miejsc 18-20 spadają do Serie C1, a z miejsc 16-17 walczą w barażach o utrzymanie się w lidze.

Najbardziej utytułowaną drużyna ligi są Genoa CFC i Atalanta BC, którzy uzyskali po 6 tytułów.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Jej początki sięgają 1929 roku, kiedy to stara Divisione Nazionale została podzielona na dwie nowe ligi: Serie A, która zgromadziła drużyny sklasyfikowane z pierwszego do dziewiątego miejsca w dwóch grupach, na które były podzielone mistrzostwa 1928/29 oraz Serie B, do której trafiły drużyny sklasyfikowane z dziesiątego do szesnastego miejsca w dwóch grupach z mistrzostw 1928/29, oprócz klubów Spezia, Parma, Monfalconese CNT i zwycięzcy trzech grup ligi północnej (Prima Divisione) sezonu 1928/29 oraz US Lecce, który po wygranej w barażach z Taranto wywalczył mistrzostwo południa (Campionato Meridionale) sezonu 1928/29. W pierwszej edycji Serie B uczestniczyło 18 drużyn, a mistrzostwo zdobyło Casale.

Rozgrywki na drugim poziomie włoskiej piłki nożnej po raz pierwszy odbyły się w sezonie 1904. W pierwszej edycji Seconda Categoria brały udział z jednej strony drużyny rezerwowe klubów należących do Prima Categoria, z drugiej zaś te prowincjalne, które dopiero dołączyły do Federacji. Były to drużyny Andrea Doria II, Audace Torino II, Genoa II i Juventus II. Drużyny z Mediolanu nie byli zainteresowani turniejem. W półfinale Ligurii wygrał Genoa II, a półfinale Piemontu Juventus II, którzy w finale walczyli o pierwszy tytuł mistrza drugiego poziomu. Po wygranej 4:0 pierwszym mistrzem został Genoa II. W następnym sezonie już było 6 uczestników, w tym jedna drużyna, która nie była rezerwową - FC Sempione z Mediolanu.

W związku z decyzją FIF o zakazie gry obcokrajowców w mistrzostwach Włoch i protestami różnych czołowych klubów, zdecydowano o ustanowieniu dwóch równoległych turniejów Prima Categoria: jednego „federalnego” (Campionato Federale), w którym dopuszczono udział członków zagranicznych, oraz „włoską” Campionato Italiano, w której mogli uczestniczyć tylko posiadacze włoskich kart. Zgodnie z tym podejściem, Seconda Categoria została również podzielona na dwa mistrzostwa. Mistrzostwa Włoch przyznały tytuł narodowy drugiej kategorii, a federacji mniej prestiżowy tytuł mistrza FIF. Po dwóch sezonach 1908 i 1909 ograniczenia zostały anulowane i od sezonu 1909/10 rozgrywki prowadzone tylko w Seconda Categoria.

Przed rozpoczęciem sezonu 1912/13 druga kategoria zmieniła nazwę na Promozione. Po raz pierwszy nie uczestniczyły w niej drużyny rezerwowe. Turniej o awans został zorganizowany osobno w każdym z sześciu piłkarskich regionów kraju, nie odbyły się żadne krajowe finały, a zwycięzcy grup zdobyli awans do Prima Categoria. Latem 2015 po wybuchu I wojny światowej mistrzostwa Włoch we wszystkich ligach zostały zawieszone. Dopiero po zakończeniu wojny w sezonie 1919/20 rozgrywki zostały wznowione.

Mistrzostwa o awans w sezonie 1921/22 były jednym z dwóch rozgrywanych we Włoszech turniejów piłkarskich poziomu drugiego. Pierwsze rozgrywki to Promozione organizowane przez FIGC. Drugie mistrzostwa II stopnia rozegrane w tym sezonie zorganizowała rywalizująca Federacja CCI zarządzana przez Direzioni Regionali. Latem 1922 roku FIGC i CCI połączyły się ponownie. W wyniku porozumienia powstały nowe rozgrywki drugiego poziomu o nazwie Seconda Divisione, które rozgrywane w dwóch ligach Lega Nord (8 grup) i Lega Sud (5 grup).

W sezonie 1926/27 rozgrywki zostały reorganizowane. Utworzono 4 grupy, zwycięzcy których w turnieju finałowym walczyli o tytuł mistrza Prima Divisione.

Medaliści ligi | edytuj kod

  • Czcionką pogrubioną oznaczono zespoły które awansowały bezposrednio do Serie A.
  • Kursywą oznaczono zespoły które awansowały do Serie A po barażach.
  • Czcionką zwykłą oznaczono zespoły które nie awansowały do Serie A (ze względu na inny regulamin w danym roku).

Poziom regionalny | edytuj kod

II poziom ogólnokrajowy | edytuj kod

Serie B


Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo ligi zostało do tej pory zdobyte przez 51 różnych drużyn. Stan na 11 maja 2021.

Klasyfikacja według regionów | edytuj kod

Siedziby klubów: Stan na maj 2021.

Uczestnicy | edytuj kod

142 zespoły, które wzięli udział w 89 sezonach włoskiej Serie B, które były prowadzone od 1929/30 aż do sezonu 2020/21 łącznie[2], z wyjątkiem sezonu 1945/46. Żaden z zespołów nie był zawsze obecny w każdej edycji. W przeciwieństwie do Serie A, nie wszystkie mistrzostwa Serie B zostały rozegrane w jednej grupie.

Należy jednak zaznaczyć, że drużyny, zebrane na poniższej liście, grały tylko w ogólnokrajowych mistrzostwach Serie B, a nie jak w sezonie 1945/46 z okresu bezpośrednio powojennego. Te mistrzostwa zostały zorganizowane według kryteriów geograficznych, w których wzięły kluby z północnych Włochy, który występowali w poprzednim sezonie 1942/43 w Serie B, oraz rozszerzony o najlepsze kluby Serie C z północnych. Zespoły z południowych Włoch Serie B brały udział w rozgrywkach Serie A sezonu 1945/46. Z tego powodu te mistrzostwa nie są uwzględniane w statystykach.

Lista klubów w Serie B-C Alta Italia w sezonie 1945/46:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ze względu na zwiększenie liczby zespołów z 18 do 20 w Serie A.
  2. ITALY 2nd level alltimetable - Clas Glenning Football

Bibliografia | edytuj kod

Drugi poziom ligowych rozgrywek piłkarskich we Włoszech Piłka nożna we Włoszech Drugi poziom rozgrywek piłkarskich w Europie (UEFA)
Na podstawie artykułu: "Serie B" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy