Sweetener World Tour


Sweetener World Tour w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sweetener World Tour – czwarta trasa koncertowa amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande, która rozpoczęła 18 marca 2019 roku w Albany w Nowym Jorku na arenie Times Union Center[1] w ramach promocji jej obu albumów studyjnych Sweetener (2018) oraz Thank U, Next (2019)[2][3]. Jej zakończenie miało miejsce 22 grudnia 2019 roku w Inglewood w Kalifornii w The Forum[4][5]. Oficjalnym sponsorem trasy była firma American Express, która także miała swój wkład w prywatne koncerty Grande, pod nazwą The Sweetener Sessions mające miejsce jeszcze w sierpniu i wrześniu 2018 roku.

Spis treści

Geneza | edytuj kod

6 maja 2018 roku na swoim Twitterze Grande żartobliwie zdradziła o kolejnej trasie, tym razem po Neptunie z pozwoleniem agencji kosmicznej NASA na promowanie krążka Sweetener[6], potwierdzonego kilka dni wcześniej podczas wizyty w programie Jimmy’ego Fallona[7]. Trzy miesiące później piosenkarka ujawniła rzeczy o planach dotyczących tournée, oświadczając, że jej współpracownicy „zaczęli już wszystko”[8]. Tego samego roku artystka wyruszyła w trasę promocyjną swojego czwartego albumu, pt. The Sweetener Sessions, która rozpoczęła się 20 sierpnia br., tuż po jej występie na gali MTV Video Music Awards 2018, gdzie wygrała ona statuetkę w kategorii najlepszy teledysk pop za „No Tears Left to Cry”, oraz wystąpiła z singlem „God Is a Woman[9]. Tuż po zakończeniu tury dnia 4 września w Londynie w Wielkiej Brytanii[10], wejściówki dla VIP-ów były dostępne na oficjalnej stronie internetowej piosenkarki[11]. 24 października Grande potwierdziła nazwę trasy jako „Sweetener World Tour”[12], natomiast dzień później ukazano jej daty koncertów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie[13].

Pierwsza część trasy objęta w 52 koncerty na terenie Ameryki Północnej rozpoczęła się 18 marca 2019 w Albany na arenie Times Union Center, a zakończyła się ona 13 lipca tego samego roku w Salt Lake City na arenie Vivint Smart Home[2]. Jej przedsprzedaż biletów rozpoczęła się 1 listopada 2018 roku trwając do 3 listopada[3], tuż przed wydaniem singla „Thank U, Next”, natomiast oficjalna sprzedaż ruszyła w poniedziałek, 5 listopada wraz ujawnieniem supportu, którym jest Normani Kordei, była członkini amerykańskiego girlsbandu Fifth Harmony, a także duet Social House[14]. Dzięki dużemu zainteresowaniu dodano dodatkowe koncerty w Chicago, Los Angeles, Miami, Brooklynie, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Bostonie, Filadelfii i Toronto[15]. 14 stycznia 2019 r. oznajmiono, że daty koncertów w Chicago, Indianapolis, Columbus, Milwaukee, St. Louis, Saint Paul, Denver i Salt Lake City zostały przeniesione na inny termin, a w Raleigh i Omahie odwołano ze względu na występy Grande, które będą miały miejsce 14 i 21 kwietnia br. na Coachella Valley Music and Arts Festival[16].

14 grudnia 2018 r. Grande na swoich Instagram Stories ujawniła daty 28 występów, które odbędą się na terenie Europy[17], z czego pierwszy koncert odbędzie się 17 sierpnia 2019 r. w Londynie na O2 Arenie, kończąc na 13 października tego samego roku w Zurychu w Szwajcarii na Hallenstadion. Na liście nie znalazł się ostatecznie koncert w Manchesterze, jednakże ma on być specjalny[18]. Przedsprzedaż biletów drugiej części trasy miała miejsce 18 do 20 grudnia, oraz od 19 do 21 grudnia[19]. 20 grudnia rozpoczęto oficjalną sprzedaż biletów dla innych krajów, a dzięki masywnym zainteresowaniu dodano kolejne daty koncertów w Amsterdamie, Paryżu i Dublinie[20][21]. W Wielkiej Brytanii możliwość zakupu biletów odbyła się dzień później, natomiast też daty występów w Londynie, Birminghamie, Dublinie i Hamburgu podwoiły się[22] w ciągu trzech miesięcy. Dzięki masywnemu zainteresowaniu Grande dodała dwie dodatkowe daty koncertów w Londynie, które odbędą się 15 i 16 października br[23]. Ariana na swoim Instagramie ogłosiła kolejne daty koncertów w Stanach Zjednoczonych, a koncerty będą miały miejsce od 9 listopada do 21 grudnia br.

Grande, występując w Pradze

Setlista | edytuj kod

Ta setlista obowiązuje koncertu mającego miejsce we wtorek, 18 marca 2019 roku w Albany w Nowym Jorku na arenie Times Union Center[24]. Nie jest ona regularna podczas kolejnych występów.

Support

Social House

01. "At Least We Can Say That We Tired"

02. "Love Me Back"

03. "Why You Always Got To Start Something"

04. "Tropical Rain"

05. "Magic in the Hamptons"

06. "Haunt You"

Normani (tylko pierwsza część trasy)

01. "Checklist"

02. "Waves"

03. "One in a Million"

04. "Diamonds"

05. "All In My Head (Flex)/He Like That/Down"

06. "Work From Home"

07. "Worth It"

08. "BO$$"

09. "Going Bad/Lose Control/1 Thing/I'm A Slave 4 U/Freakum Dress

10. Dancing With a Stranger

11. "Love Lies"

Ella Mai (tylko Europejska część trasy)

01. "Love Me Like That (Champion Love)"

02. "Cheap Shot"

03. "Shot Clock"

04. "Put It All One Me"

05. "10,000 Hours"

06. "Boo'd Up"

07. "Naked"

08. "Trip"

Ariana Grande

Akt 1

01. "Raindrops (An Angel Cried)"

02. "God Is A Woman"

03. "Bad Idea"

04. "Break Up With Your Girlfriend, I'm Bored"

Akt 2

01. "R.E.M."

02. "Be Alright"

03. "Sweetener" / "Successful" (Medley)

04. "Side To Side" / "Bloodline" (Medley)

05. "7 Rings"

Akt 2 (na późniejszych koncertach)

01. "R.E.M."

02. "Be Alright"

03. "Sweetener"

04. "Side To Side"

05. "7 Rings

Akt 3

01. "Love Me Harder" / "Breathin" (Medley)

02. "Needy"

03. "Fake Smile"

04. "Make Up"

05. "Right There" / "You'll Never Know" / "Break Your Heart Right Back" (Medley)

06. "NASA"

07. "Goodnight N Go" / "Get Well Soon" (Get Well Soon zastąpiło Goodnight N Go po pierwszych koncertach z trasy)

Akt 3 (Europejska część trasy)

01. "Love Me Harder" / "Breathin" (Medley)

02. "Needy"

03. "Fake Smile"

04. "Make Up"

05. "Right There" / "You'll Never Know" / "Break Your Heart Right Back" (Medley)

06. "NASA"

07. "Only 1" / "Tattoed Heart" (Tattoed Heart zastąpiło Only 1 po pierwszych koncertach z trasy Europejskiej)

Akt 3 (Ostatnia część trasy)

01. "Breathin"

02. "Needy"

03. "Fake Smile"

04. "Make Up"

05. "December" / "True Love" / "Wit It This Christmas" / "Santa Tell Me" (Medley)

06. "NASA"

Grande, śpiewając "Needy" podczas koncertu w Oslo

07. "Winter Things" / "Get Well Soon" / "Honeymoon Avenue" (Get Well Soon zastąpiło Winter Things, a Get Well Soon zastąpiło później Honeymoon Avenue)

Akt 4

01. "Everytime"

02. "One Last Time"

03. "The Light Is Coming"

04. "Into You"

Akt 4 (na późniejszych koncertach)

01. "Everytime"

02. "The Light Is Coming"

03. "Into You"

Akt 4 (Europejska część trasy)

01. "Boyfriend" (Zostało usunięte po kilku koncertach)

02. "Everytime"

03. "The Light Is Coming"

04. "Into You"

Akt 5

01. "Dangerous Woman"

02. "Break Free"

03. "No Tears Left To Cry"

Grande, śpiewając "No Tears Left To Cry"

Akt 5 (na późniejszych koncertach)

01. "Dangerous Woman"

02. "No Tears Left To Cry"

Bis

01. "Thank U, Next"

Notatki | edytuj kod

 • Ze względu na dużą ilość piosenek w setliście, dużo z nich było skrócone
 • Podczas pierwszego koncertu w Bostonie, Grande wystąpiła z utworem "Rule the World" wraz z 2 Chainzem[25].
 • Podczas pierwszego koncertu w Waszyngtonie, Grande wystąpiła z niewydanym utworem, zatytułowanym "Got Her Own" z Victorią Monét[26].
 • Podczas koncertu w Montrealu, drugiego koncertu w Los Angeles, pierwszych koncertów w Inglewood i Las Vegas oraz koncertu w Anaheim Grande wykonała utwór "Monopoly" razem z Victorią Monét[27].
 • Podczas pierwszego koncertu na Coachella Valley Music and Arts Festival, Grande wykonała "Break Up with Your Girlfriend, I’m Bored" i "Tearin' Up My Heart" z NSYNC, "Side to Side" i "Bang Bang" z Nicki Minaj, oraz "Mo Money Mo Problems" z Diddy i Masem. "Successful", "Bloodline", "Fake Smile", "Make Up", "You'll Never Know", "Everytime" oraz "One Last Time" nie zostały wykonane[28].
 • Podczas drugiego koncertu na Coachella Valley Music and Arts Festival, Grande wykonała "Bang Bang", oraz "Sorry" razem z Justinem Bieberem. "Successful", "Bloodline", "Fake Smile", "Make Up", "You'll Never Know", "Goodnight n Go", "Everytime" oraz "One Last Time" nie zostały wykonane[29].
 • Począwszy od koncertu w Edmonton utwór "One Last Time" został usunięty z setlisty[30].
 • Począwszy od koncertu w Phoenix utwór "Goodnight N Go" został usunięty z setlisty i zastąpiony utworem "Get Well Soon"[31].
 • Podczas koncertu w Charlotte, Grande wystąpiła z utworami "Tattooed Heart" i "Piano"[32].
 • Zaczynając z drugim koncertem w Waszyngtonie, utwór "Bloodline" został usunięty z setlisty ze względu na problemy związane z choreografią[33].
 • Podczas koncertu na festiwalu Lollapalooza w Chicago, Grande wystąpiła z utworem "Boyfriend" z gościnnym udziałem duetu Social House. "Raindrops (An Angel Cried)", "Successful", "Love Me Harder", "Fake Smile", "Make Up", "Right There", "You'll Never Know", "Break Your Heart Right Back" i "Everytime" nie zostały wykonane[34].
 • Zaczynając z pierwszym koncertem w Londynie, utwór "Get Well Soon" został usunięty z setlisty i zastąpiony nagraniem "Only 1". Został także dodany singel "Boyfriend"[35].
 • Podczas swojego koncertu na festiwalu Manchester Pride, Grande wystąpiła jedynie z utworami "No Tears Left to Cry", "Be Alright", "Break Up with Your Girlfriend, I'm Bored", "Side to Side", "7 Rings", "Break Free", "Breathin", "Thank U, Next" i "One Last Time"[36].
 • Począwszy od koncertu w Wiedniu utwór "Boyfriend" został usunięty z setlisty
 • Podczas trzeciego koncertu w Dublinie utwory "Successful" i "Only 1" nie zostały wykonane
 • Począwszy od koncertu w Berlinie utwór "Successful" został usunięty z setlisty
 • Począwszy od koncertu w Oslo utwór "Only 1" zostały usunięty z setlisty i zastąpiony utworem "Tattooed Heart"[37].
 • Począwszy od koncertu w Uniondale utwory "Love Me Harder", "Right There", "You’ll Never Know" i “Break Your Heart Right Back" zostały usunięte z setlisty, a utwory "December", "True Love", "Wit It This Christmas", "Santa Tell Me" i "Winter Things" zostały dodane do setlisty. Natomiast utwór "Into You" nie został wykonany
 • Podczas trzeciego koncertu w Brooklynie, Grande wykonała utwór "Tattoed Heart". Utwór "Winter Things" nie został wykonany
 • Podczas drugiego koncertu w Atlancie, Grande wykonała utwory "I Think You're Swell" oraz "Give It Up" odpowiednio wraz z Mattem Bennettem i Elizabeth Gillies, aktorami obsady serialu produkcji Nickelodeon, Victoria znaczy zwycięstwo (20102013)[38]. Natomiast utwory "Successful", "Everytime" i "Break Free" nie zostały wykonane
 • Począwszy od koncertu w Raleigh utwór "Winter Things" został usunięty z setlisty i zastąpiony utworem "Get Well Soon"
 • Zaczynając z koncertem w Orlando, utwór "Break Free" został usunięty z setlisty
 • Podczas drugiego koncertu w Dallas, Grande wykonała utwór "Moonlight". Utwór "Get Well Soon" nie został wykonany
 • Podczas drugiego koncertu w Phoenix, Grande wykonała utwór "Tattoed Heart". Utwór "Get Well Soon" nie został wykonany
 • Począwszy od koncertu w Anaheim utwór "Get Well Soon" został usunięty z setlisty i zastąpiony utworem "Honeymoon Avenue".
 • Podczas drugiego koncertu w Las Vegas, utwór "Successful" nie został wykonany

Lista koncertów | edytuj kod

Odwołane koncerty | edytuj kod

Mapy lokalizacyjne | edytuj kod

Ameryka Północna | edytuj kod

AlbanyBostonBuffaloWaszyngtonFiladelfiaClevelandUncasvilleMontrealTorontoDetroitIndioEdmontonVancouverPortlandSan JoseSacramentoLos AngelesInglewoodLas VegasPhoenixSan AntonioHoustonDallasOklahoma CityNowy OrleanMiamiChicagoNashvilleAtlantaCharlottePittsburghBrooklynNowy JorkIndianapolisColumbusMilwaukeeSaint LouisSaint PaulDenverSalt Lake CityUniondaleCharlottesvilleRaleighTampaOrlandoJacksonvilleJacksonvilleMemphisAnaheimSan Francisco Miasta zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych, w których zorganizowano koncerty.

Europa | edytuj kod

LondynAmsterdamManchesterParyżAntwerpiaKoloniaWiedeńPragaBirminghamGlasgowSheffieldDublinHamburgKopenhagaOsloHelsinkiSztokholmBerlinZurych Miasta zlokalizowane w Europie, w których zorganizowano koncerty.

Uwagi | edytuj kod

 1. Koncert przeniesiony z 7 kwietnia 2019 r.
 2. Koncert przeniesiony z 8 kwietnia 2019 r.
 3. Kordei nie była supportem koncertu w Pittsburghu według zaleceń doktora.
 4. Koncert przeniesiony z 12 kwietnia 2019 r.
 5. Koncert przeniesiony z 10 kwietnia 2019 r.
 6. Koncert przeniesiony z 15 kwietnia 2019 r.
 7. Koncert przeniesiony z 13 kwietnia 2019 r.
 8. Koncert przeniesiony z 17 kwietnia 2019 r.
 9. Koncert przeniesiony z 20 kwietnia 2019 r.
 10. Koncert przeniesiony z 22 kwietnia 2019 r.
 11. Koncert jest częścią festiwalu Lollapalooza.
 12. Koncert jest częścią festiwalu Manchester Pride.
 13. Koncert w dniu 4 września 2019 r. na arenie O2 w Pradze miał mieć wcześniej miejsce 8 września br., jednakże data została przeniesiona z powodów osobistych artystki.
 14. Koncert w dniu 9 października 2019 r. na arenie Barclaycard w Hamburgu miał mieć wcześniej miejsce 5 września br., jednakże data została przeniesiona z powodów osobistych artystki.
 15. Koncert w dniu 24 listopada 2019 r. na arenie Amalie Arena w Tampie miał mieć wcześniej miejsce 28 maja br., jednakże data została przeniesiona z powodu choroby artystki.
 16. Koncert w dniu 25 listopada 2019 r. na arenie Amway Center w Orlando miał mieć wcześniej miejsce 29 maja br., jednakże data została przeniesiona z powodu choroby artystki.

Przypisy | edytuj kod

 1. Ariana Grande proves she’s moving on from break-up, announces ‘Sweetener’ world tour, „USA TODAY” [dostęp 2018-11-25]  (ang.).
 2. a b Ariana Grande Announces ‘Sweetener’ World Tour: See the Dates, „Billboard” [dostęp 2018-11-25] .
 3. a b JonJ. Blistein JonJ., Ariana Grande Plots ‘Sweetener’ World Tour, „Rolling Stone”, 25 października 2018 [dostęp 2018-11-25]  (ang.).
 4. ErinE. Jensen ErinE., Ariana Grande proves she's moving on from break-up, announces ‘Sweetener’ world tour, USA TODAY [dostęp 2019-11-12]  (ang.).
 5. Ariana Grande postpones Tampa and Orlando concerts, Tampa Bay Times [dostęp 2019-11-12]  (ang.).
 6. Ariana Grande on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-11-25]  (pol.).
 7. Ariana Grande Talks „No Tears Left to Cry,” New Album ‘Sweetener’ on ‘Fallon’, „Spin”, 2 maja 2018 [dostęp 2018-11-25] .
 8. Ariana Grande on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-11-25]  (pol.).
 9. AltheaA. Legaspi AltheaA., Ariana Grande Details Intimate ‘Sweetener Sessions’ Concerts, „Rolling Stone”, 9 sierpnia 2018 [dostęp 2018-11-25]  (ang.).
 10. Ariana Grande returns to the UK for intimate London show, „NME”, 5 września 2018 [dostęp 2018-11-25]  (ang.).
 11. Ariana Grande on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-11-25]  (pol.).
 12. Ariana Grande on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-11-25]  (pol.).
 13. Ariana Grande announces Sweetener World Tour, „The FADER” [dostęp 2018-11-25]  (ang.).
 14. Normani to Join Ariana Grande as Support For Sweetener World Tour, „Billboard” [dostęp 2018-11-25] .
 15. JemJ. Aswad JemJ., JemJ. Aswad JemJ., Ariana Grande Adds Multiple Dates to ‘Sweetener’ Tour, Variety, 10 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-24]  (ang.).
 16. Ariana Grande adjusts 2019 tour to accommodate Coachella appearance, Consequence of Sound, 14 stycznia 2019 [dostęp 2019-03-16]  (ang.).
 17. ArianaA. Grande ArianaA., EUROPE pic.twitter.com/aNrKr9hnTi, @ArianaGrande, 14 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-24]  (hiszp.).
 18. EmilyE. Heward EmilyE., Ariana Grande will return to Manchester on UK tour for ‘special’ show, men, 14 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-24] .
 19. ArianaA. Grande ArianaA., #sweetenerworldtour @americanexpress pre-sale for Europe, UK starts 10am 19.12, all others start 10am 18.12 http://arianagrande.com/events pic.twitter.com/wSzxecsAdW, @ArianaGrande, 17 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-24]  (ang.).
 20. Live NationL.N. France Live NationL.N., @ArianaGrande. Sweetener World Tour le 27 août à l’AccorHotels Arena c’est déjà complet ! Date supplémentaire le 28 août. Billets disponibles dès maintenant, @LivenationFR, 20 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-24]  (fr.).
 21. a b Ariana Grande announces extra Irish date, „RTE.ie”, 20 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-24]  (ang.).
 22. HarrietH. Flook HarrietH., How to get tickets to Ariana Grande’s 2019 UK tour, mirror, 21 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-24] .
 23. How to get tickets for Ariana Grande's two new shows at the O2, Evening Standard, 11 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-12]  (ang.).
 24. Ariana Grande kicks off "Sweetener Tour": Setlist + Video, Consequence of Sound, 19 marca 2019 [dostęp 2019-12-28]  (ang.).
 25. Watch Ariana Grande And 2 Chainz Perform ’Rule The World’ In Boston, UPROXX, 21 marca 2019 [dostęp 2019-08-25] .
 26. Ariana Grande and Victoria Monet Perform Unreleased Song 'She Got Her Own': Watch, Billboard [dostęp 2019-08-25] .
 27. KathrynK. Lindsay KathrynK., Watch Ariana Grande Perform Monopoly Live For The First Time In Montreal, www.refinery29.com [dostęp 2019-08-25]  (ang.).
 28. Ariana Grande Brings Out 'NSYNC, Nicki Minaj and Diddy During Show-Stopping Coachella Set, PEOPLE.com [dostęp 2019-08-25]  (ang.).
 29. AlyssaA. Bailey AlyssaA., Ariana Grande Got Justin Bieber to Perform Live for the First Time in Years at Coachella, ELLE, 22 kwietnia 2019 [dostęp 2019-08-25]  (ang.).
 30. KathrynK. Lindsay KathrynK., Ariana Grande Stopped Performing One Of Her Most Famous Songs, www.refinery29.com [dostęp 2019-08-25]  (ang.).
 31. MadelineM. Roth MadelineM., Ariana Grande Adds One Of Her Most Personal Songs To The Sweetener Tour Setlist: Watch, MTV News [dostęp 2019-08-25]  (ang.).
 32. https://www.charlotteobserver.com/entertainment/music-news-reviews/article231398813.html
 33. Grande TourG.T. News Grande TourG.T., Ariana skipped ‘Bloodline’ again at tonight’s show #SWTBoston, @GrandeTourNews, 2019 [dostęp 2019-07-06]  (ang.).
 34. SofianaS. Ramli SofianaS., Watch Ariana Grande perform new song ‘Boyfriend’ live for the first time at Lollapalooza, NME, 5 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-25]  (ang.).
 35. Ariana Grande takes us to confetti heaven as Sweetener World Tour arrives in UK, Metro, 18 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-25]  (ang.).
 36. DianneD. Bourne DianneD., Emotional Ariana Grande returns to Manchester to show her Pride, I Love Manchester (MCR), 26 sierpnia 2019 [dostęp 2019-11-10]  (ang.).
 37. Konserttiarvostelu: Ariana Grande lauloi kuin toisesta ulottuvuudesta laskeutunut enkeli, mutta Helsingin show oli yllätyksetön ja etäinen (Ariana Grande śpiewała jak anioł z innego wymiaru, ale występ w Helsinki był niespodziewany i odległy), Helsingin Sanomat, 6 października 2019 [dostęp 2019-11-10]  (fiń.).
 38. AlyssaA. Bailey AlyssaA., Ariana Grande Sang 'Victorious' Songs With Matt Bennett and Elizabeth Gillies at Her Atlanta Concert, ELLE, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-12-01]  (ang.).
 39. Ariana Grande proves she’s moving on from break-up, announces ‘Sweetener’ world tour, USA TODAY [dostęp 2018-12-24]  (ang.).
 40. | Ariana Grande, Ariana Grande [dostęp 2018-12-25] [zarchiwizowane z adresu 2018-12-25]  (ang.).
 41. Ariana Grande postpones Tampa and Orlando concerts, Tampa Bay Times, 28 maja 2019 [dostęp 2019-06-03]  (ang.).
 42. SarahS. Ladd SarahS., Ariana Grande cancels Sunday night Lexington show because of illness, The Courier-Journal [dostęp 2019-11-17]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Sweetener World Tour" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy