Tadeusz Dmochowski


Tadeusz Dmochowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tadeusz Dmochowski (ur. 9 września 1962 w Gdańsku) – polski politolog, dr hab. nauk humanistycznych, profesor uczelni, były dyrektor Instytutu Politologii, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (od 2016)[2].

Życiorys | edytuj kod

W 1988 ukończył historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W 1996 podjął pracę na Uniwersytecie Gdańskim. 19 marca 1998 obronił pracę doktorską Wielkie mocarstwa w walce o kontrolę polityczną nad dorzeczem Amuru i uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. 6 grudnia 2010 habilitował się na podstawie pracy zatytułowanej Radziecko-chińskie stosunki polityczne po śmierci Mao Zedonga[2], uzyskując stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. W 2011 został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego. Pracował w Powiślańskiej Szkole Wyższej i w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej w Gdyni[2]. Objął funkcję adiunkta w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, a także w Ateneum – Szkole Wyższej w Gdańsku na Wydziale Administracji i Nauk o Polityce[2].

Został zatrudniony na stanowisku profesora uczelni. Pełni funkcję dziekana na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (od 2016)[2].

Jest członkiem Komitetu Nauk Politycznych na I Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk[2].

Jestem autorem ponad 90 prac naukowych, w tym 4 autorskich monografii[3].

Odznaczenia | edytuj kod

  • Srebrny Krzyż Zasługi – 2020[4]

Przypisy | edytuj kod

  1. Tadeusz
  2. a b c d e f g h i Dr hab. Tadeusz Dmochowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-03-21] .
  3. Dr hab., prof. UG Tadeusz Dmochowski kandydat na Dziekana Wydziału Nauk Społecznych UG Sylwetka kandydata
  4. Postanowienie Prezydenta RP w sprawie nadania odznaczeń. sip.lex.pl. [dostęp 2020-11-05].
Na podstawie artykułu: "Tadeusz Dmochowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy