Twarogi Lackie


Na mapach: 52°33′54″N 22°36′48″E/52,565000 22,613333

Twarogi Lackie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Twarogi Lackiewieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Perlejewo.

Zaścianek szlachecki Lackie należący do okolicy zaściankowej Twarogi położony był w drugiej połowie XVII wieku w ziemi drohickiej województwa podlaskiego[1]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wieś założona na początku XV w. Ponieważ w pobliżu istniała wieś Twarogi, zamieszkana przez ruskich bojarów, tę osadę nazwano Twarogi Lackie. Tutejsza szlachta przyjęła nazwisko Twarowski herbu Pilawa.

W XVI wieku dziedziczyło tu wielu Twarowskich, ale również inni właściciele. Nie wszyscy używali nazwisk. Zanotowano np. Siewruka[2].

W XIX w. miejscowość w okolicy szlacheckiej Twarogi, o której w źródle zapisano: O tej okolicy ludzie mówią: -Twarogi, złote rogi-, a to z powodu urodzajnych pól i łąk, obszernych wygonów wśród wsi nad rzeką, dogodnych pastwisk, niebrakującej nigdy wody itd. to też szlachta w tej wsi najzamożniejsza z całej parafii [perlejewskiej] i wszyscy są mniej lub więcej wykształceni, czytać nieumiejących nie ma[3]. Według Słownika geograficznego Twarogi Lackie około roku 1884 to: wieś nad rzeczką Pełchówką przepływającą przez środek wsi. Mieszkała tu szlachta oraz 3 włościan. Miejscowość liczyła 42 domy i 226 mieszkańców (116 mężczyzn i 110 kobiet). Zanotowano liczne żyzne pola pszenne, rozległe łąki, las opałowy brzozowy z sosnowym nieco zmieszany[3].

Na początku XX wieku we wsi 53 domy i 277 mieszkańców, w tym 10. prawosławnych. Miejscowość należała do gminy Skórzec[4].

Obiekty zabytkowe | edytuj kod

Na terenie Twarogów Lackich w 2007 odkryto cmentarzysko użytkowane od XII do XIV wieku przez słowiańską ludność tych terenów. Znaleziono 35 grobów, w tym kilka w obudowach kamiennych. Kilka grobów ciałopalnych z drugiej połowy XII wieku wskazuje na utrzymywanie się jeszcze wówczas w tej okolicy przedchrześcijańskich obyczajów pogrzebowych. Kilka najlepiej zachowanych grobów zrekonstruowano po wykopaliskach i można je obejrzeć w terenie[5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Anna Laszuk, Zaścianki i królewszczyzny : struktura własności ziemskiej w województwie podlaskim w drugiej połowie XVII wieku, Warszawa 1998, s. 91.
  2. Źródła dziejowe, t. XVII, część I-sza, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym, Podlasie (Województwo), Warszawa 1908, str. 45
  3. a b Wsie parafii Pierlejewo (25) w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. VIII: Perepiatycha – Pożajście. Warszawa 1887.
  4. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z 30 września 1921 roku i innych źródeł urzędowych. T V. Województwo białostockie, Warszawa 1924, str. 28
  5. Warszawscy archeolodzy zbadali nietypowe średniowieczne cmentarzysko. Serwis Nauka w Polsce PAP. [dostęp 2011-12-28].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Twarogi Lackie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy