Waldemar Baraniewski


Waldemar Baraniewski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waldemar Kordian Baraniewski (ur. 20 marca 1953 w Warszawie[1]) – polski historyk sztuki, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii[2], działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL[1].

Życiorys | edytuj kod

Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie PRL współpracował z wydawnictwami drugiego obiegu, był między innymi współzałożycielem i redaktorem Tygodnika Wojennego (1982–1985). Od września 1980 działał w NSZZ „Solidarność”. Był członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” na Wydziale Historycznym UW oraz przewodniczącym Koła w Instytucie Historii Sztuki na tymże wydziale[1].

W 1987 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy Architektura Warszawy okresu realizmu socjalistycznego zaś w 2001 habilitację na podstawie rozprawy Kazimierz Skórewicz (1866–1950). Architekt, konserwator, historyk architektury.

Był profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Sztuki Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, następnie został profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Historii Sztuki Polskiej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Waldemar Kordian Baraniewski (pol.). encyklopedia-solidarnosci.pl. [dostęp 2016-07-09].
  2. a b Dr hab. Waldemar Kordian Baraniewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-07-09] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Waldemar Baraniewski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy