Wikipedysta:ELISEofficial/brudnopis


Wikipedystka:ELISEofficial/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedystka:ELISEofficial Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


ELISE w encyklopedii

ELISE [czyt. Elis (ur. 27 sierpnia 1996 r. w Katowicach) - właściwie Eliza Wietrzyńska - polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

Jesienią 2012 roku zyskała rozgłos jako uczestniczka telewizyjnego talent show Bitwa na Głosy, gdzie wraz Ewą Farną i pozostałą 15-tką wokalistów walczyła o ogród marzeń dla ZSS nr 4 w Sosnowcu. Karierę w branży muzycznej rozpoczęła w 2014 roku od nagrania utworu "Porywam Cię". Kolejne utwory cieszyły się coraz większym uznaniem fanów muzyki pop i muzyki tanecznej. Rok 2015 był dla niej owocnym. Po owocnej premierze utworu "Zielone światło" wystąpiła na Disco Hit Festival Kobylnica w duecie z legendą polskiej piosenki - Panem Andrzejem Rybińskim śpiewając utwory: "Nie liczę godzin i lat" i "Czas relaksu" oraz wykonując własny utwór "Zielone światło". Końcem 2015 roku nagrała utwór "Zabij mnie" do polskiego serialu "Komisarz Alex" a kilka tygodni później (tj. 30 grudnia 2015) wydała debiutancki album pt. "Nielegalna", na którym znalazło się 9 autorskich kompozycji i 3 remixy. W sierpniu 2016 roku ELISE zdobyła nagrodę Grand Prix na festiwalu Disco Mazovia. Artystka ma na swoim koncie obecnie 6 wideoklipów.

Biografia w encyklopedii

1996 - 2006: Dzieciństwo

Eliza Wietrzyńska urodziła się 27 sierpnia 1996 r. w Katowicach, Polska. Obecnie mieszka w Sosnowcu. Rodzina ze strony taty ma tradycje muzyczne, natomiast rodzina ze strony jej mamy jest mocno umuzykalniona, ale nie grają na żadnych instrumentach. Ojciec jest perkusistą, mama zaś pisze bardzo dobre teksty i pełni w domu rolę krytyka. Edukację muzyczną Eliza rozpoczęła w PSM I stopnia im. Jana Kiepury w Sosnowcu w klasie fortepianu. Uciekała z lekcji chóru, ponieważ twierdziła, że "niesłusznie sklasyfikowano ją jako alt". Niedługo później zaczęła śpiewać i porzuciła klasyczną grę na fortepianie zastępując ją kompozycją własnych utworów i pisaniem tekstów.

2007 - 2011: Edukacja muzyczna

Od 2007 roku Eliza zaczęła zdobywać główne nagrody i wyróżnienia w konkursach pianistycznych. Podjęła również prywatną naukę śpiewu, która trwała przez cztery lata. Po drugiej lekcji śpiewu zauważono u niej nieprawidłowość w funkcjonowaniu strun głosowych i krtani. Dwukrotnie miała polipy na strunach głosowych w wyniku prześpiewania. W 2009 roku rozpoczęła współpracę z rockowym zespołem Echotown, z którym nagrała materiał na płytę, która do dnia dzisiejszego nie ujrzała światła dziennego. W 2010 roku zyskała tytuł "Najlepszej wokalistki Old Boy Rock&Blues Festiwal". Obecnie sama zajmuje się swoim rozwojem swoich umiejętności wokalnych.

2012 - 2016: Bitwa na głosy, początek kariery medialnej

W 2012 roku wzięła udział w castingach do telewizyjnego talent show Bitwa na Głosy[1] do drużyny Ewy Farnej gdzie po zaśpiewaniu utworów "Simply the best" (z rep. Tiny Turner) i "Fighter" (z rep. Christiny Aguilery) dostała się do programu[2]. Wraz z drużyną z Sosnowca dotarli do samego finału zajmując ostatecznie II miejsce ustępując drużynie Andrzeja Piasecznego. Podczas 10 odcinków programu zaśpiewała aż 6 solówek. Jak sama mówi: zyskała pewność siebie i doświadczenie w pracy z kamerą. Doskonaliła również swoje umiejętności taneczne, których jak sama twierdzi "nie ma za grosz". Po udziale w programie zaczęła startować w konkursach i przeglądach wokalnych zdobywając duże sukcesy. W 2013 roku zaśpiewała utwór "Zapomniany" w projekcie Rapsodia, do którego został nakręcony pierwszy w Polsce teledysk charytatywny. Zdjęcia do wideoklipu zostały zrealizowane na terenie wydziału onkologii dziecięcej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie z udziałem znanych postaci tj. Artur Barciś, Agnieszka Kaczorowska, Cyber Marian, Ryszard Rembiszewski, Grażyna Szapołowska itd. Poruszona tym, co zobaczyła na wydziale onkologii zorganizowała wraz z CKZiU w Sosnowcu akcję charytatywną "WspieRAK"[3], z której całkowity dochód został przeznaczony na Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. W styczniu 2014 roku teledysk ujrzał światło dzienne. Tego samego roku Eliza postanowiła zmienić wykonywany gatunek muzyczny z rocka na pop/dance i stworzyła projekt ELISE[4]. Podjęła współpracę z kompozytorem i aranżerem - Emilem Jeleniem, z którym tworzy do dziś. 31 sierpnia 2014 roku światło dzienne ujrzał jej pierwszy singiel pt. "Porywam Cię". W roku 2015 wydała utwory tj: "Zielone światło", "Chcę zmienić to" i "Nielegalna". W lipcu 2015 roku wystąpiła na Disco Hit Festival Kobylnica w duecie z legendą polskiej piosenki - Panem Andrzejem Rybińskim[5] śpiewając utwory: "Nie liczę godzin i lat" i "Czas relaksu" oraz wykonując swój utwór pt. "Zielone światło". Została również finalistką konkursu "Muzyczna wizytówka" organizowanym przez kanał Disco Polo Music. Końcem 2015 roku nagrała utwór "Zabij mnie" do polskiego serialu "Komisarz Alex"[6] a kilka tygodni później (tj. 30 grudnia 2015) wydała debiutancki album pt. "Nielegalna"[7], na którym znalazło się 9 autorskich kompozycji i 3 remixy. W 2016 roku wydała utwory: "Odnajdziemy siebie" i "Gwiazda tej historii". W sierpniu 2016 roku ELISE zdobyła nagrodę Grand Prix na festiwalu Disco Mazovia[8]. Artystka ma na swoim koncie obecnie 6 wideoklipów. W ramach dotarcia do szerszego grona odbiorców od początku swojej kariery ELISE nagrywa covery znanych i lubianych wykonawców w swoich aranżacjach. Mogliśmy już usłyszeć w jej wykonaniu utwory tj: "90 km" (z rep. Power Play), "Naucz mnie" (z rep. Sarsy), "Cicho" (z rep. Ewy Farnej) oraz "Testosteron"[9] (z rep. Kayah). Poza muzyką interesuje się marketingiem, reklamą oraz montażem filmów. W 2016 roku skończyła Technikum Ekonomiczne w Sosnowcu na kierunku Organizacja Reklamy.

Dyskografia w encyklopedii

Single w encyklopedii

Muzycy w encyklopedii

Obecny skład zespołu ELISE

Byli członkowie

Linki zewnętrzne w encyklopedii

Przypisy w encyklopedii

  1. Polska PressP.P. Sp. Polska PressP.P., ELISE: „Żyję, aby śpiewać“, www.wiadomosci24.pl, 27 września 2014 [dostęp 2016-09-20]  (pol.).j?
  2. Telewizja Polska SA -T.P.S.- OMI Telewizja Polska SA -T.P.S.-, Eliza Wietrzyńska - Telewizja Polska SA, www.tvp.pl, 28 sierpnia 2012 [dostęp 2016-09-20]  (pol.).j?
  3. TwojeT. Zagłębie TwojeT., Akcja WspieRak w sosnowieckiej szkole. Wystąpią uczestnicy Bitwy na Głosy [WIDEO], 18 października 2013 [dostęp 2016-09-20]  (pol.).
  4. Newsdiscopolo.info, Wyjątkowy wywiad z wokalistką Elise., 5 maja 2015 [dostęp 2016-09-20] .
  5. DiscoD. Festival DiscoD., Duety na scenie - DISCO HIT FESTIVAL - KOBYLNICA, disco-festival.pl, 4 lipca 2015 [dostęp 2016-09-20]  (pol.).j?
  6. Disco-Polo.info, ELISE nagrała utwór do polskiego serialu! [dostęp 2016-09-20]  (pol.).
  7. SE.pl, Gwiazda disco została mamą!, 7 stycznia 2016 [dostęp 2016-09-20]  (pol.).
  8. Disco-Polo.info, Disco Mazovia - Mościbrody 2016 - Laureaci (Elise, Doxxx, Adonis, Zanoza) [dostęp 2016-09-20]  (pol.).
  9. Ambitni.com, Elise nagrała cover wielkiego hitu Kayah! Lepsza od oryginału?, przeAmbitni.com, 13 lipca 2016 [dostęp 2016-09-20]  (pol.).j?
  10. TwojeT. Disco TwojeT., Elise z przesłaniem do wszystkich kobiet - news - TwojeDisco.pl, www.twojedisco.pl, 30 sierpnia 2016 [dostęp 2016-09-20]  (pol.).j?
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:ELISEofficial/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy