Zygmunt Patryn


Zygmunt Patryn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zygmunt Patryn (ur. 1 stycznia 1903 w Strzyżowie, zm. 8 sierpnia 1991 w Wieluniu) – polski lekarz, wieloletni dyrektor szpitala w Wieluniu, obecnie jego patron.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Po ukończeniu szkoły średniej w Strzyżowie, w 1921 rozpoczął studia lekarskie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. 2 lipca 1927 otrzymał dyplom, po czym odbył półroczną służbę wojskową. Następnie pracował w klinice chirurgicznej prof. Hilarego Schramma we Lwowie oraz na oddziale chirurgicznym w Szarleju (od 1934 dzielnica Piekar Śląskich).

1 października 1935 objął stanowisko dyrektora szpitala im. Wszystkich Świętych w Wieluniu. Jednocześnie pełnił funkcję ordynatora trzech oddziałów: chirurgicznego, położniczego i ginekologicznego. Dokonał modernizacji i rozbudowy powierzonej mu placówki. W ostatnich dniach sierpnia 1939 wypisał ze szpitala, wszystkich z wyjątkiem osób w najcięższym stanie.

Podczas nalotu Luftwaffe na Wieluń 1 września 1939 udzielał pomocy rannym mieszkańcom miasta. Na zlecenie władz okupacyjnych w największym ocalałym domu przy ulicy Żeromskiego zorganizował szpital, w którym pracował pod zwierzchnictwem niemieckich medyków do 1 lutego 1943, po czym został przeniesiony do szpitala pw. Świętej Rodziny w Łodzi.

Po wojnie, w 1945 powrócił do Wielunia gdzie zaczął organizować nowy szpital. W 1946 z jego inicjatywy rozpoczęto budowę nowego gmachu szpitala w południowej części miasta. 22 lipca 1954 oddano do użytku przestronny szpital. Do 1 maja 1966 pracował w szpitalu jako jego dyrektor i ordynator chirurgii. Choć złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora to pozostał ordynatorem oddziału chirurgii. W 1977 przeszedł na emeryturę, jednak przez kilka następnych lat był pracownikiem szpitala na niepełnym etacie. W

Upamiętnienie | edytuj kod

11 marca 1993 szpitalowi, w którym pracował nadano jego imię.

W czerwcu 2011 w ramach "Teatru Historii", serii rekonstrukcji historycznych przygotowanych i reżyserowanych przez Bogusława Wołoszańskiego, powstał spektakl telewizyjny pt. "Bohater". To opowieść o bombardowaniu Wielunia nad ranem w dniu 1 września 1939 roku. Głównym bohaterem jest właśnie Zygmunt Patryn, w którego rolę wcielił się Łukasz Nowicki. Film został zarejestrowany przez TVP i wyemitowany 31 sierpnia 2011 w Teatrze Telewizji.

Odznaczenia | edytuj kod

Ordery i odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. M.P. z 2009 r. nr 30, poz. 444.
Na podstawie artykułu: "Zygmunt Patryn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy